Class Schedule

January – July 2020

Monday

3:30 – 4:15pm Ballet I Ms. Grace | RM B 3:30 – 4:15pm Comp Jazz Group – Dolls Ms. Tina | RM A
4:15 – 5:15pm Jazz/Tumble II Ms. Tina | RM B 4:15 – 5:15pm Ballet II Ms. Grace | RM A
5:15 – 6:15pm Jazz II Ms. Tina | RM B 5:15 – 6:15pm Ballet III Ms. Grace | RM A
6:15 – 6:45pm Comp Duet M/B Ms. Tina | RM B 6:15 – 7:00pm Teen Lyrical Ms. Grace | RM A 6:45 – 7:15pm Comp Cotemporary Group Ms. Tina | RM A
7:15 – 8:00pm Teen Tap Ms. Tina | RM A 7:15 – 8:00pm Adult Ballet Ms. Grace | RM B

Tuesday

3:15 – 4:15pm Lyrical III Ms. Tina | RM B 3:30 – 4:15pm Turns/Jumps Tech I/II Ms. Alexis | RM A
4:15 – 5:00pm Lyrical II Ms. Tina | RM B 4:15 – 5:15pm Jazz III Ms. Alexis | RM A
5:00 – 5:30pm Comp Solos Teens Ms. Tina | RM B 5:15 – 6:15pm Jazz II Ms. Alexis | RM A 5:30 – 6:00pm Comp Duet A/K Ms. Tina | RM B
6:00 – 6:45pm Teen Turns/Jumps Tech Ms. Tina | RM B 6:15 – 7:00pm Hip Hop II Ms. Alexis | RM A 6:45 – 7:45pm Teen Lyrical Ms. Tina | RM A
7:15 – 8:00pm Teen Jazz Ms. Alexis | RM B

Wednesday

3:15 – 4:00pm Conditioning Mr. Victor | RM A 3:15 – 4:00pm Tap I Ms. Tina | RM B
4:00 – 4:45pm Tumble Ms. Tina | RM A 4:00 – 4:45pm Boys Hip Hop Mr. Victor | RM B 4:45 – 5:45pm Pointe Ms. Tina | RM B 4:45 – 5:45pm Contemporary II Mr. Victor | RM A
5:45 – 6:30pm Teen Ballet Comp Ms. Tina | RM A 5:45 – 6:30pm Hip Hop III Mr. Victor | RM B
6:30 – 7:15pm Contemporary Teen Mr. Victor | RM A
 

Thursday

3:15 – 3:45pm Comp Trio A/B/K Ms. Alexis | RM A 3:15 – 3:45pm Comp Solo Lana Mr. Victor | RM B 3:45 – 4:15pm Contemporary Comp Group Mr. Victor | RM A 3:45 – 4:15pm Comp Trio C/O/S Ms. Alexis | RM B 3:45 – 4:15pm Comp Solo HK Ms.Tina | RM C
4:15 – 5:00pm Hip Hop I Ms. Alexis | RM A 4:15 – 4:45pm Comp Solo Rocha Mr. Victor | RM B 4:15 – 4:45pm Comp Solos M/B Ms. Tina | RM C 4:45 – 5:15pm Comp Solos A/K Mr. Victor | RM B 4:45 – 5:15pm Stretch/Conditioning Ms. Tina | RM C
5:00 – 5:45pm Teen Jazz Comp Ms. Alexis | RM A 5:15 – 6:00pm Turns/Jumps Tech III Ms. Tina | RM B
6:00 – 6:45pm POM I Ms. Haley | RM C 6:00 – 6:45pm Acro Ms. Tina | RM A 6:00 – 6:45pm Tiny Hop Ms. Alexis | RM C 6:45 – 7:30pm Teen Hip Hop Ms. Alexis | RM A 6:45 – 7:30pm Adult Ballet Ms. Tina | RM B 6:45 – 7:30pm POM II Ms. Haley | RM C
 

Friday

3:15 – 4:00pm Tap II Mr. Mychal | RM A
4:00 – 5:00pm Tap III Mr. Mychal | RM A
5:00 – 5:45pm Comp Trio Mr. Mychal | RM A
 
 

Saturday

8:30 – 9:90am Comp Solo Lapworth Ms. Tina | RM A
9:00 – 9:45am Jazz/Tumble I Ms. Tina | RM B 9:00 – 10:00am Jazz/Tumble III Ms. Haley | RM A 9:45 – 10:30am Ballet/Tap Combo I Ms. Tina | RM B
10:00 – 10:45am Lyrical I Ms. Haley | RM A 10:30 – 11:30am Ballet/Tap Combo II Ms. Tina | RM B 10:45 – 11:30am Teen POM/Dance Team Prep Ms. Haley | RM A